en
PRASIDEDA PENKIASDEŠIMT KETVIRTOJI FORTEPIJONINĖS MUZIKOS VASARA DRUSKININKUOSE, M. K. ČIURLIONIO MEMORIALINIUOSE NAMUOSE

Birželio 26 dieną Druskininkuose, M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, prasideda jau penkiasdešimt ketvirtasis fortepijono muzikos vasaros koncertų ciklas. Tai – festivalis, vykstantis Lietuvoje ilgiausiai, nepertraukiamai ir plėtojantis M. K. Čiurlionio daugiau kaip prieš šimtą metų sukurtos muzikos klausymo tradiciją.

Studijų Varšuvos muzikos institute metais būsimasis kompozitorius vasaras leisdavo šeimos apsuptyje Druskininkuose. Čiurlionių šeimoje muzika visada buvo ypač svarbus dėmuo: namuose nuolat skambėjo lietuviška daina, tėvas dirbo bažnyčios vargonininku, beveik visi Mikalojaus Konstantino broliai ir seserys mokėsi groti pianinu, o vėliau mokėsi aukštosiose Varšuvos, Leipcigo, Berlyno muzikos mokyklose. Namuose stovėjęs pianinas skambėdavo nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro. Iki šių dienų yra išlikęs tvarkaraštis, su tiksliu kiekvieno grojimo laiku. Paskutinysis, jau visai vakare, prie pianino sėsdavo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Šias akimirkas savo atsiminimuose labai ryškiai aprašė jauniausioji dailininko ir kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė – viena žymiausių Lietuvos etnomuzikologių, visą gyvenimą puoselėjusi savo brolio kūrybą, redagavusi jo muzikinius kūrinius: „Saulė lyg nuskęsta žemės gilumon ir atsiunčia žemei tokią tamsią melsvą skraistę, o su ja ir ilgesingą tylą. Tada suskamba pianinas, širdis pradeda skubėti, jos ritmas susilieja su skambančiu pro atvirą langą ritmu.”

1965 m. pradėtą šią unikalią koncertinę tradiciją tęsia jau šių laikų pianistai, M. K. Čiurlionio vardo pianistų ir vargonininkų konkurso laureatai. Kiekvieną vasarą, trečiadieniais ir šeštadieniais, nuo Joninių iki rugsėjo 1-osios, pro pravertą memorialinių namų langą į obelų sodą liejasi fortepijono muzika, susipindama su vėjo gūsiais ir paukščių balsais, suteikdama klausytojui nepakartojamą galimybę pajusti muzikos ir gamtos harmoningą vienybę.

2019 m. koncertų ciklas pasižymi ypatinga įvairove ir įsimintinomis konceptualiomis programomis. Savo kūrybines programas pristatys ir pirmųjų, dar tarprespublikinių M. K. Čiurlionio konkursų laureatai, šiandieniniai profesoriai, o taip pat ir pastarųjų konkursų laureatai, kurių ne vienas šiuo metu dažniau yra girdimas pasaulio, o ne Lietuvos koncertinėse salėse. Klausytojai galės išgirsti ir šiemet rudenį vyksiančiam VIII Tarptautiniam M. K. Čiurlionio konkursui besirengiančių jaunųjų Lietuvos, Latvijos, Vokietijos pianistų atliekams programas.

Pianistų programose šiemet skambės visų stilių muzika: nuo barokinių G. D. Scarlatti, F. Couperino, J. C. Bacho muzikos perlų iki XXI a. gimusių opusų. Kiekvienoje koncerto programoje atsiras vietos lietuviškai muzikai. Čia skambės M. K. Čiurlionio kūriniai, S. Vainiūno, A. Šenderovo, J. Kačinsko, V. Bacevičiaus,

R. Žigaičio, T. Juzeliūno opusai fortepijonui. Programoje apstu konceptualių programų. Štai Guoda Gedvilaitė (07.24) visą programą skiria Claros Schumann dviejų šimtų metų jubiliejui, o net du pianistai – Joris Sodeika (08.07) ir Motiejus Bazaras (08.17) – savo rečitaliuose pristatys rečiau Lietuvoje skambančią XX a. JAV kompozitorių J. Adams, J. Cage, S. Barber ir Ch. Ives muziką. Gražus susitikimas klausytojų laukia ir rugpjūčio 10 d., kada į savo kūrybinę programą pakvies „Lietuvos pianistų dinastija“ – tai trys vienos šeimos kartos grojančios kartu: prof. Veronika Vitaitė, prof. Aleksandra Žvirblytė ir pianistas Paulius Andersson.

Vasaros koncertų sezoną pradės pianistai Sonata Deveikytė-Zubovienė ir Rokas Zubovas (06.26) M. K. Čiurlionio simfoninės poemos „Miške“ išdaila fortepijonui keturioms rankoms, taip simboliškai visai vasarai atverdami klausytojams Čiurlionio svajų ir fantazijos pasaulį. Kiekvienas klausytojas šiame vasaros koncertų cikle atras sau artimą gaidą ir nuotaiką.

Daugiau informacijos tinklapyje www.impetus.lt.

VšĮ „Impetus musicus“ informacija


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą