en
Nuolatinė M. K. Čiurlionio darbų paroda (Pylimo g. 2)

Čia nuo 1913 m. spalio 20 (lapkričio 2) d, iki 1914 m. lapkričio 1 (14) d su pertraukomis vyko nuolatinė M. K. Čiurlionio kūrinių paroda. Šiame name šešių kambarių butą nuomojosi Lietuvių dailės draugija kaip savo antrąja būstinę (pirmoji Liejyklos g. 9 bute, anuomet priklausiusiame dantų gydytojai Sofijai Gimbutaitei), didžioji dalis kambarių buvo skirti ekspozicijoms.

J. Bulhakas. Uosto g. (dab. Pamėnkalnio ir Jogailos gatvių sankirta). 1941-1943 m.
Lietuvių dailės draugijos plakatas, kviečiantis į nuolatinę M. K. Čiurlionio paveikslų parodą Vilniuje, Zavalna g. 2. 
Plakate –  M. K. Čiurlionio iliustracija, vaizduojanti mišką saulės fone. Šiaulių „Aušros“ muziejaus archyvo nuotr.
S. Žvirgždas. Pylimo g. (2018)

„Paruošus atitinkamai naują erdvę Lietuvos dailės draugijos buveinę Vilniuje, Pylimo g. Nr. 2, vėliau ten buvo įrengta nuolatinė M. K. Čiurlionio paroda-galerija, kuri ir buvo atidaryta publikai iki pat Pirmojo pasaulinio karo.“ (Antanas Žmuidzinavičius. Paletė ir gyvenimas, 1961, p. 146)

1913 m. sausio 13 d. prie Lietuvių dailės draugijos buvo įkurta Čiurlionio kuopa, kurios vienas tikslų – kaupti dailininko kūrinius. Būtinybė išsaugoti M. K. Čiurlionio palikimą skatino greičiau įgyvendinti kelerius metus draugijoje gyvavusią Tautos namų – nacionalinio kultūros ir meno centro – idėją.

„Anksti netekus mūsų dailės sąjūdžio milžino, reikėjo nedelsiant pasirūpinti jo palikimu. Ir štai draugijos narių dalis 1913 metų sausio 26 dieną susibūrė į Čiurlionio kuopą, kuri užsibrėžė surinkti visus Čiurlionio kūrinius saugoti, kad neišnyktų iš mūsų atminimo šviesus dailininko paveikslas, kad nuolat su mumis gyvuotų kilni ir saulėta jo kūryba.“ (Iš Petro Rimšos atsiminimų)

1913 m. tų pačių kuopos sumanytojų Stasio Šilingo bei Antano Žmuidzinavičiaus iniciatyva įsteigtas jo paveikslų pirkimo fondas, kurį sudarė narių, šelpėjų mokesčiai ir aukos.

„[Čiurlionies] Kuopa nemano pasitenkinti vien Čiurlionies paveikslų išpirkimu. Ji deda Čiurlionį tik savo veikimo pamatan“ (iš bukleto „Čiurlionies kuopa“, Vilnius, 1913).

Plačiau:
Daugiakalbis M. K. Čiurlionio namų audiogidas.
Mobilioji aplikacija „Čiurlionio Vilnius“ – išmanus būdas pažinti Čiurlionį Vilniuje. Programėlę galite atsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.
Stanislovas Žvirgždas „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ (2019).
Lietuvių dailės draugijos veikla, įstatai (virtuali paroda).


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą