lt
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniai pirmą kartą pristatomi Jungtinėje Karalystėje

Dulwicho paveikslų galerija Londone pirmą kartą Jungtinėje Karalystėje pristato žymiausio Lietuvių menininko M. K. Čiurlionio kūrinių parodą.

Rugsėjo 21 d. Dulwicho paveikslų galerija atidarys įspūdingą iškilaus lietuvių dailininko ir kompozitoriaus parodą „M. K. Čiurlionis: supantys pasauliai“. Galerijoje pirmą kartą bus eksponuojama daugiau nei 100 žymiausio Lietuvos menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) kūrinių, sukurtų per jo trumpą, tačiau išskirtinai kūrybingą gyvenimo kelią.

Chronologine tvarka eksponuojami parodos „M. K. Čiurlionis: supantys pasauliai“ kūriniai atskleis, kaip, pasitelkdamas kompozicijos ir kolorito dermę, menininkas sukūrė tarp mitologijos ir realybės laviruojančius kūrinius. Paroda akcentuos platų Čiurlionio minčių spektrą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama žmonijos ir visatos santykiui, apžvelgs temas ir motyvus, priartinusius jo kūrybą prie simbolizmo Europos mene. Tokius šedevrus, kaip „Pasaulio sutvėrimas“ (1905 / 1906), „Zodiako ženklai“ (1906 / 1907) ir „Rex“ (1909), pristatanti paroda išryškins Čiurlionį kaip išskirtinę figūrą Europos meno istorijoje, kurioje nežemiški, kartais fantastiški menininko kūriniai laikomi abstraktaus meno pirmtakais.

Čiurlionis paliko gilų pėdsaką Lietuvos kultūroje, jis yra vienas mėgstamiausių ir žinomiausių šalies istorinių asmenybių – jo paveikslų reprodukcijos yra itin populiarios, dažnai atliekama jo muzika. Savo karjerą menininkas pradėjo kaip pianistas ir vargonininkas, 1894–1899 m. studijavo muziką Varšuvos muzikos institute. Tik 1902 m. jis pradėjo piešti ir tapyti, o 1904 m. įstojo į Varšuvos dailės mokyklą. Kitus šešerius metus Čiurlionio kūryboje dominavo tapyba, nors per savo trumpą gyvenimą jis visuomet išliko aktyvus ir aukštai vertinamas kaip kompozitorius. Nuo pat vaikystės Čiurlionis jautė psichikos sveikatos negalavimus, sveikdamas nuo depresijos sanatorijoje, mirė nuo plaučių uždegimo sulaukęs vos 35 metų. Tačiau jo meninis palikimas yra neįtikėtinai gausus: 1903–1909 m. laikotarpiu jis sukūrė apie keturis šimtus paveikslų ir ofortų, keturis šimtus muzikinių kompozicijų, nemažai literatūrinių veikalų ir eilėraščių.

Šioje parodoje Čiurlionio paveikslai bus eksponuojami ciklais, siekiant parodyti, kaip laikui bėgant keitėsi kūrybiniai sumanymai. 13 paveikslų ciklas „Pasaulio sutvėrimas“ (1905 / 1906) išryškins jo vizijas, o aštuonių paveikslų ciklas „Žiema“ (1907) atskleis dailininko priartėjimą prie abstrakcijos.

Parodos centrinėje dalyje bus rodomi trys iš septynių Čiurlionio „Sonatos“ ciklų, tarp jų ir trijų dalių „Jūros sonata” (1908). Šio ciklo kūriniai Andante, Allegro ir Finale yra skirtingos muzikinės sonatos dalys, tačiau vienijančios bendrą jūros įvaizdį. Šiuose kūriniuose akivaizdi savita muzikos ir tapybos principų sintezė.

Ekspoziciją vainikuos vienas vėlyviausių ir žinomiausių Čiurlionio kūrinių „Rex” (1909), kuriame Čiurlionis įkūnijo savo viziją apie sudėtingą tarpusavyje susijusį žemiško ir dangiško pasaulių santykį. Didžiausias parodos kūrinys jungia menininko kūryboje nuolat pasikartojančius mitologijos, folkloro ir mistinio pasaulio elementus.

Čiurlionio muzikiniai kūriniai bus pristatyti įspūdingoje audioaplinkoje Dulwicho paveikslų galerijos mauzoliejuje, kur lankytojai turės puikią progą pajusti menininko kūrybos esmę.

Dulwicho paveikslų galerija buvo įkurta 1811 metais. Tai pirmoji pasaulyje specialiai parodoms ir ekspozicijoms pastatyta meno galerija. Sero Johno Soane’o novatoriškos architektūros pastate saugoma ir eksponuojama išskirtinė senųjų meistrų paveikslų kolekcija. Nepriklausoma nuolatinio finansavimo negaunanti galerija įgyvendina jos įkūrėjų tikslą kuo plačiau pristatyti meno kūrinius visuomenei, vykdant kūrybines programas įtraukti kiek galima daugiau įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonių. Galerijos erdvėse lankytojams suteikiama stulbinama kontempliatyvi patirtis, skatinanti per asmeninį santykį su istoriniais meno kūriniais atrasti save mene. Supažindindama Jungtinę Karalystę su dailės kūrėjais, įskaitant tokius įžymius menininkus, kaip Haraldas Sohlbergas, Nikolai‘us Astrupas, Winifredas Knightsas, Davidas Milne‘as, galerija užsitarnavo puikią reputaciją.

Visus kūrinius parodai skolina Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kuriame saugoma didžioji Čiurlionio kūrybinio palikimo dalis.

Paroda parengta bendradarbiaujant su Lietuvos ambasada Londone ir Lietuvos kultūros institutu.

Paroda veiks: 2022 09 21 – 2023 03 19
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus info.


Partners
More
Contacts
You can also contact us by filling out this form