lt
Pokalbis su A. Andrijausku: „istorinės atminties perkonstravimas keičiasi vangiai“

Gegužės 25 d., ketvirtadienį, 18 val. M. K. Čiurlionio namuose vyks susitikimas-pokalbis su filosofu, kultūrologu, menotyrininku, profesoriumi, vienu svarbiausiu šiandienos M. K. Čiurlionio kūrybos tyrinėtoju Antanu Andrijausku ir jo dviejų knygų apie M. K. Čiurlionį pristatymas. Akademiką A. Andrijauską kalbins pianistas Rokas Zubovas.

Artėjant 150-osioms M. K. Čiurlionio metinėms intensyvėja pasirengimo darbų kalendorius, tačiau kai kurie reiškiniai netelpa į jubiliejinių vajų rėmelius. Tie reiškiniai – tai fundamentalūs viso gyvenimo studijų rezultatai, sugulantys į knygas, peraugančias kartas ir atveriančias naujas įžvalgas į didžiojo Lietuvos genijaus daugiasluoksnę kūrybą, nužymintys kryptis ateities kartų tyrinėtojams.

Pastaraisiais metais pasirodžiusios dvi filosofo, kultūrologo, menotyrininko, tikrojo Lietuvos mokslų akademijos nario (akademiko), habilituoto mokslų daktaro, profesoriaus Antano Andrijausko knygos „Teosofinės meno filosofijos idėjų atspindžiai K. Stabrausko ir M. K. Čiurlionio kūryboje“ (2021) ir „Čiurlionio orientalizmo metamorfozės“ (2022) apibendrina jo daugelį dešimtmečių vykdytus M. K. Čiurlionio tyrinėjimus. Šie du tomai – tai 2020 metais Lietuvos kultūros tyrimų instituto sumanytos ir pradėtos įgyvendinti ambicingos serijos „Čiurlionio kūrybos tyrinėjimai“ antroji ir trečioji knygos.

Orientalizmo ir ezoterinių judėjimų tyrinėjimas ir net minėjimas monologiškoje sovietmečio meno istorijos interpretacijoje buvo netoleruojamas tuo metu įsigalėjusioje materialistinio pasaulio suvokimo doktrinos pagrindu formuojamoje kultūros istorijos interpretacijoje. Todėl šios dvi ypatingos svarbos studijos atskleidžia daug anksčiau neanalizuotų aspektų Čiurlionio kūrybos interpretacijoms, leidžia pažvelgti į Čiurlionio tapybą naujoje kultūrinių ir dvasinių kontekstų šviesoje, o taip pat ir žengia labai svarbų žingsnį apvalant mūsų kolektyvinę sąmonę nuo vis dar tokių gajų pusę amžiaus trukusios sovietizacijos pasekmių. Akademiko A. Andrijausko žodžiais tariant, „nepaisant po nepriklausomybės atgavimo per tris dešimtmečius įvykusių radikalių sociokultūrinių pokyčių, naujų idėjų ir metodologinių nuostatų plitimo, istorinės atminties perkonstravimas keičiasi vangiai“.

Vakaro metu šiuos leidinius bus galima įsigyti leidyklos kainomis bei užduoti klausimus akademikui A. Andrijauskui. Įėjimas laisvas (Savičiaus g. 11, Vilnius). 


Partners
More
Contacts
You can also contact us by filling out this form