en
Atminimo lenta skirta pirmajai lietuvių dailės parodai Kaune atminti (Laisvės al. 96)

Pastatas (buvusi Adamčiko progimnazija), kuriame 1908 m. įvyko pirmoji  lietuvių dailės paroda, stovėjo netoli dabartinės Kauno miesto savivaldybės (Laisvės al. 96). Pastatas neišlikęs.

Kaune įvykusi pirmoji paroda, tai Vilniuje vykusios Antrosios Lietuvių dailės parodos, kurią Lietuvių dailės draugijos vicepirmininko pareigas ėjęs organizavo M. K. Čiurlionis, tęsinys:

„II-ąją parodą nutarta vežti į Kauną. <…> Važiuoju ir aš padėti Konstantinui tos parodos rengti.
[…..] Kitą dieną juodas darbas parodą rengiant. Čia susipažįstu su Tadu Daugirdu […]
Daugirdas buvo pirmasis pagalbininkas parodą rengiant, buvo ir kitų padėjėjų, bet reikėjo ir mums atvykusiems daug dirbti. Belieka gal pusvalandis lig atidarymo, mes gerokai susitepę drabužius, nešvariom rankom ir net veidais, turime nusivalyti, persirengti – ypač kai sužinome, kad į atidarymą atvyksta gubernatorius. Taip teisinasi Čiurlionis. Viskas tvarkoje -. ištrūkstame. „Ir nemanau grįžti – gubernatorius – visai man jo nereikia“, – sako Konstantinas.

Nujaučia, kad tą gubernatorių reikės vedžioti, savo paveikslus jam aiškinti – taigi nei kiek nesusimastę, kad visai nepridera pirmininko pavaduotojui sprukti iš parodos atidarymo – nusprendziame bėgti. Paroda buvo Adamciko progimnazijos patalpose. Laisves alėjos gale dygo iš žemės pompa, kur kaimiečiai, atvaziavę į turgų, pasigirdydavo arklius – puikus dalykas! Vienas pompuoja, kitas prausiasi. – Šiek tiek apsišvarinę, einame senamiesčiu, einame, pasiemę už rankų, per tiltą į Aleksoto kalnus, puikiausiai įsivaizdavę, kaip ten kauniškis beau-mond’ast [aukštuomenė] tancevoja apie gubernatorių.“ (Iš S. Čiurlionienės atsiminimų).


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą