en
ČIURLIONIO LIETUVA | Fotografijų ir sodo paroda Varėnos kultūros centre
Pradžia: 2023-05-25 17:30:00 17:30
Pabaiga: 2023-06-27 18:00:00 18:00

Gegužės 25 d. 17:30 val. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiaus g. 17) atidaroma jungtinė LR nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotomenininko Stanislovo Žvirgždo fotografijų „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ ir meno kūrėjos Laimos Saviščevienės šiaudinių sodų „Dangaus sodai“ paroda.

Parodoje pristatomos fotomenininko Stanislovo Žvirgždo fotografijos, kuriose įamžintos su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu susijusios vietos Vilniuje, kurias papildo Čiurlionio gyvento laikotarpio nuotraukos ar atvirukai. Šalia Čiurlioniškųjų miesto ženklų – merkiniškės meno kūrėjos, sertifikuotos tautinio paveldo meistrės Laimos Saviščevienės šiaudiniai sodai, kaip mūsų tautos dvasios simbolis. Sodai – tarpininkai tarp šio ir kito pasaulio ir jų simbolika panaši į M. K. Čiurlionio kūryboje taip dažnai sutinkamus simbolius (pvz. paukštis). Kaip ir Čiurlionio kūryba – sodas yra tobulos visatos modelis, simbolizuojantis žmogaus gyvenimą tarp dangaus ir žemės, tarp pradžios ir pabaigos. Tuo pačiu ir M. K. Čiurlionio kūryba yra susijusi su pasaulio mitologija, lietuvių legendomis, pasakomis, folkloru, o kūrybos pasaulis kaip ir sodas – dažniausiai yra filosofinis ir simbolinis, vaizdo struktūra – abstrakti, o smulkūs elementai – visai konkretūs.

Ši jungtinė paroda tarsi sujungia kultūrinį ir dvasinį M. K. Čiurlionio gyvenimus – tautos genijaus ištakas jo gimtinėje Senojoje Varėnoje ir žemišką gyvenimą vėlesniu laikotarpiu.

Pasižvalgius po Vilnių galima atsekti mažne 44 vietas, kur M. K. Čiurlionis gyveno, lankėsi, muzikavo, dalyvavo posėdžiuose, rėmino savo paveikslus, nuo aukštumų žvalgėsi į miestą, mokėsi lietuvių kalbos ar fotografavosi, nors atminimo lentos įrengtos tik trejose vietose. Paskutinį kartą, jau po mirties, 1911 m. kovo 30 (04 13) Čiurlionis atvežamas į Vilnių ir sekančią dieną atgula Rasų kapinių kalnelyje, nuo kurio jis ir dabar žvalgosi į Vilniaus miestą.

Maloniai kviečiame apsilankyti, paroda veiks iki birželio 27 d.

Organizatorius: Varėnos kultūros centras.
Partneris: M. K. Čiurlionio namai Vilniuje

Šis renginys – tai pirmojo Lietuvoje sertifikuoto nacionalinio kultūros kelio „M. K. Čiurlionio kelias“ kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ programos dalis. „M. K. Čiurlionio kelio“ operatorius – Lietuvos muziejų asociacija. Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. „M. K. Čiurlionio kelio“ koordinatorius – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.

Įspūdžiais kviečiama dalintis naudojant grotažymę „KartuČiurlionioKeliu“ bei kelio naujienas sekti M. K. Čiurlionio kelias Facebook paskyroje.

Kiti M. K. Čiurlionio kelio renginiai Varėnoje:

Gegužės 26-28 d. nuo 10 val.: virtualios realybės filmo „Angelų takais“ seansai

Gegužės 27 d. 14 val.: ekskursija Senojoje Varėnoje „Varėna – Čiurlionio ritmu“


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą