en
„Dialogai su Čiurlioniu“: „Sapnuojant Sonatą Miške“ | M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje
Pradžia: 2024-07-18 18:00:00 18:00
Pabaiga: 2024-07-18 19:00:00 19:00

M. K. Čiurlionio namai tęsia tradiciją karštas vasaros dienas atvėsinti gaivia, subalansuota klasikine muzika ir kviečia į ciklo „Skambantis M. K. Čiurlionio Vilnius“ vakarus.

Liepos 18 d., ketvirtadienį, 18 val. M. K. Čiurlionio namuose smuikininkas-kompozitorius Mihkel KEREM ir pianistas Rokas ZUBOVAS pristatys naują koncertinę programą „Sapnuojant Sonatą Miške“, kurios metu klausytojai panirs į fantazijų ir sapnų karalystę.

Programa simboliškai prasideda Mihkel Kerem miniatiūra smuikui ir fortepijonui „Asleep“. O programos apibendrinimui atlikėjai nutarė parengti Čiurlionio simfoninės poemos „Miške“ versiją smuikui ir fortepijonui, taip reaguodami į XIX a. gyvavusią praktiką padaryti simfoninius kūrinius lengviau prieinamus klausytojams adaptuojant juos įvairiems instrumentų ansambliams. Programos centre –  trijų amžininkų kompozitorių, M.K. Čiurlionio, M. Ravelio ir L. Janačeko, sonatos smuikui ir fortepijonui. Visų trijų kompozitorių santykis su šiuo žanru apgaubtas paslapties ūkais.

Programa:

Mihkel Kerem – „Asleep“
Maurice Ravel – Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 1 (posth.)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis/M. Kerem – „Neatsisveikinęs“

Leos Janaček – Sonata smuikui ir fortepijonui
1.    Con moto
2.    Ballada
3.    Allegretto
4.    Adagio

M. K. Čiurlionis – Simfoninė poema „Miške“, transkripcija smuikui ir fortepijonui (M. Kerem ir R. Zubovas).

Bilietus platina: Bilietai.lt
Facebook

Yra žinoma, kad čekų kompozitorius Leoš Janaček net du kartus studijų metais rašė sonatas smuikui ir fortepijonui – pirmoji buvo sukurta jam studijuojant Leipcige, antroji – Vienoje. Deja, nei viena sonata neišliko. Turėjo praeiti net trisdešimt metų, kol čekų klasikas vėl prisilietė prie šio žanro. 1914 metais sukurta Sonata smuikui ir fortepijonui alsuoja tuoj prasidėsiančio karo nuojauta, kaip vėliau prisipažino pats kompozitorius „…1914 m. Sonatoje smuikui ir fortepijonui beveik girdėjau, kaip mano neramioje galvoje skamba plieno dūžiai…“ 

Ilgai buvo manoma, kad prancūzų kompozitorius Morisas Ravelis sukūrė vieną sonatą smuikui ir fortepijonui, tačiau praėjus beveik keturiems dešimtmečiams po autoriaus mirties, švenčiant Moriso Ravelio 100 metų jubiliejų, buvo atrastas ir išleistas dar vienas, žymiai anksčiau sukurtas kompozitoriaus kūrinys tokiam pačiam sąstatui. Atrodo, kad studijuodamas Gabrieliaus Faure kompozicijos klasėje Paryžiaus konservatorijoje, Morisas Ravelis šią vienos dalies sonatą sukūrė paskutiniaisiais XIX a. metais. Nėra žinoma, ar šis kūrinys kada nors buvo atliktas kompozitoriui gyvam esant. 

Taip pat paskutiniais XIX a. metais, studijuodamas Zygmunto Noskovskio kompozicijos klasėje Varšuvos muzikos institute, Čiurlionis irgi pradėjo kurti Sonatą smuikui ir fortepijonui. Ar sonata buvo užbaigta, nėra išlikę jokių istorinių žinių, tačiau aišku, kad tai buvo kelių dalių kūrinys, nes XXI a. pradžioje buvo atrasti pirmos ir antros dalių rankraščių fragmentai. Šie fragmentai nebuvo pakankami, kad būtų atkurta kompozitoriaus kūrinio visuma, todėl smuikininkas ir kompozitorius Mihkel Kerem apsiėmė atrastus fragmentus, tarsi brangius praeities artefaktus, inkrustuoti į šiandieninę muzikinę kalbą, taip suteikdamas jiems progą naujam gyvenimui.   


Atlikėjai:

Mihkelis Keremas įkūnija garsių smuikininkų, kurie yra ne tik virtuoziški solistai, bet ir žymių orkestrų koncertmeisteriai, įvairiapusiai kamerinės muzikos atlikėjai bei žinomi kompozitoriai, tradiciją. Šiuo metu kompozitoriaus M. Keremo kūrybą sudaro apie 200 kūrinių, tarp kurių yra aštuonios simfonijos, koncertai įvairiems instrumentams su orkestru, styginių kvartetai, kamerinės sonatos. Kaip smuikininkas, M. Keremas yra Liverpulio karališkojo simfoninio orkestro antrasis koncertmeisteris, daug koncertuoja kaip solistas ir įvairių kamerinių ansamblių dalyvis. Lietuvoje smuikininkas yra pažįstamas ir laukiamas svečias, tai jau penktasis jo prisistatymas Lietuvos muzikos mylėtojams.

Pianistas Rokas Zubovas yra koncertavęs Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje, daugelyje Europos valstybių. Itin svarbią vietą pianisto repertuare užima M. K. Čiurlionio (1875-1911) kūryba. Rokas Zubovas yra vienintelis pianistas pasaulyje įrašęs visus M. K. Čiurlionio kūrinius fortepijonui į 6 kompaktines plokšteles (2010 metais, išleido “Impetus musicus”). Pianistas rengia muzikos festivalius, rašo straipsnius įvairiais muzikos ir kultūros klausimais; sukūrė pagrindinį vaidmenį meniniame filme ,,Laiškai Sofijai” (2012 metais, režisierius Robert Mullan, Didžioji Britanija), skaitė pranešimus įvairiais M. K. Čiurlionio kūrybos tyrinėjimo klausimais tarptautinėse konferencijose Lietuvoje, Estijoje, Belgijoje, Argentinoje, JAV.


Šią vasarą, trečiojo ciklo „Skambantis M. K. Čiurlionio Vilnius“ sezono metu, Vilniaus gyventojus ir svečius muzikinėmis miesto istorijomis gaivins ir savo meistriškumu bei M. K. Čiurlionio muzikos interpretacijomis džiugins:

06.27 18:00  ➤ „Skambantis Čiurlionio Vilnius“ | Simonas Poška (fortepijonas), (koncertas nemokamas);
07.16 18:00  ➤ „Dialogai su Čiurlioniu“: „Muzikiniai nėriniai“ | Ona Kolobovaitė (sopranas), Justas Šervenikas (fortepijonas), Thomas Collingwood (violončelė, JK);
07.18 18:00  ➤ „Dialogai su Čiurlioniu“: „Sapnuojant Sonatą Miške“ | Mihkel Kerem (smuikas, Estija), Rokas Zubovas (fortepijonas);
08.06 18:00  ➤ „Dialogai su Čiurlioniu“ | Motiejus Bazaras (fortepijonas);
08.14 18:00  ➤ „Dialogai su Čiurlioniu“ | Kamilė Zaveckaitė (fortepijonas);
08.22 18:00  ➤ „Dialogai su Čiurlioniu“ | William Fong (fortepijonas, JK);
08.27 18:00  ➤ „Skambantis Čiurlionio Vilnius“ | Rokas Zubovas (fortepijonas), (koncertas nemokamas).

Ciklo „Skambantis M. K. Čiurlionio Vilnius“ koncertai mokami, išskyrus ciklo atidarymo ir uždarymo koncertus birželio 27 d. ir rugpjūčio 27 d.

Bilietus platina: Bilietai.lt


Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba (projektas „Dialogai su Čiurlioniu“)

Draugai:
Nacionalinis M. K. Čiurlionio kelias
„Impetus musicus“ 
Knygynų tinklas VAGA


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą