Spalio 22 d. 18 val.
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje (Savičiaus g. 11) kviečia į susitikimų ciklo „Vilniaus istorijos etiudai“ vakarą, skirtą pokalbiui apie knygą „Dailės istorikas ir kritikas Mikalojus Vorobjovas (1903–1954)“ (Vilnius: R. Paknio leidykla, 2017). Renginyje dalyvaus knygos sudarytoja ir viena iš pagrindinių autorių dailės istorikė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė kartu su menotyrininke prof. dr. Rasa Andriušytė–Žukienė. Susitikimą moderuos istorikas prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius.
1938 m. vokiečių kalba buvo išleista Mikalojaus Vorobjovo studija apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį – „M. K. Čiurlionis. Der litauische Maler und Musiker“. Knygos autorius – talentingas tarpukario Lietuvos intelektualas, siekęs supažindinti Europą su M. K. Čiurlionio kūryba ir nutiesti kultūrinius tiltus tarp mūsų šalies ir Vakarų.
Modernų, vakarietišką žvilgsnį į Lietuvos dailę tyrėjui suteikė studijos Berlyno ir Miuncheno universitetuose 1924–1933 m. M. Vorobjovas gilinosi į įvairius dailės barus, rašė disertaciją apie baroko architektūros langų formas, 1940 m išledo studiją „Vilniaus menas“, kuri mokė pamilti ir suprasti Vilnių kelias kartas jaunų, ypač smalsių ir jautrių žmonių, suformavusių įtakingą Lietuvos kultūros elito dalį, bet ypatinga vietą savo jis tyrimuose skyrė Čiurlioniui. Kartu su vokiečių kalba paskelbta monografija apie Čiurlionį, ypač vertinams mokslinis tyrimas ir 1943 m. parengta, bet dėl Vilniaus universiteto uždarymo neapginta habilitacinė disertacija „Modernizmo epocha mene“. Mikalojus Vorobjovas buvo pirmasis, ėmęsis sistemiškai tirti Čiurlionio tapybos darbų menines formas, novatoriškai įterpė M. K. Čiurlionį į XX a. pradžios Europos meno kontekstą, įveikdamas tautinę izoliaciją. Autoriaus darbai čiurlionistikos baruose smarkiai pakeitė požiūrį į M. K. Čiurlionį, parodė šio menininko unikalumą.
Ilgą laiką M. Vorobjovas buvo neatskleista legendinė asmenybė: vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos dailės istorikų, įgijusių išsilavinimą Vakarų Europoje, supažindinęs europiečius su M. K. Čiurlioniu, lietuviams atvėręs akis į Vilniaus architektūros paveldo turtus. Kartu tai – dar viena skaudaus likimo asmenybė, kurios aukščiausias kūrybinio gyvenimo tarpsnis sutapo su XX a. vidurio istorijos permainomis, tragiškais Antrojo pasaulinio karo metais, pasitraukimu į Vakarus ir ypač liūdna baigtim JAV. Jo užmaršties, atminimo ir sugrįžimo istorija buvo ilga ir galiausiai vainikuota reikšminga monografija.
Renginys nemokamas.
Daugiau informacijos www.mkcnamai.lt