en
59 Fortepijono muzikos vasara M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose

Birželio 2 dieną prasideda jau „59 Fortepijono muzikos vasara M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose”. Ilgiausiai be pertraukos Lietuvoje vykdomas tokio tipo festivalis kviečia visus, planuojančius šią vasarą aplankyti Druskininkuose, nepraleisti progos pasinerti į M. K. Čiurlionio pasaulį ir patirti unikalią paties dailininko ir kompozitoriaus sukurtą dalijimosi muzika tradiciją.  

Kiekvienas, apsilankęs M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose, negali nepastebėti didžiajame namelio kambaryje prie sienos prisegto lapelio, kuriame surašyta, kuris iš Mikalojaus Konstantino brolių ir seserų kurią valandą skambindavo pianinu. Nuo ankstyvo ryto, per visą dieną namuose nuolat skambėdavo muzika, o vakaro valandos būdavo skirtos vyriausiajam broliui, kompozitoriui. Mikalojui Konstantinui pradėjus improvizuoti, sode prie namų susirinkdavo darbus užbaigę šeimynykščiai, šeimos draugai ir kaimynai. Šiuos vakarus labai vaizdingai savo prisiminimuose įamžino jauniausioji kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė: „Saulė lyg nuskęsta žemės gilumon ir atsiunčia žemei tokią tamsią melsvą skraistę, o su ja ir ilgesingą tylą… Tada suskamba pianinas, širdis pradeda skubėti, jos ritmas susilieja su skambančiu pro atvirą langą ritmu”.

Artėjant 150-osioms kompozitoriaus metinėms, šiuose vakaruose koncertuoja vis daugiau užsienio šalių atlikėjų, atrandančių kelią į Čiurlionio muziką ir atvykstančių pajusti autentišką kompozitoriaus aplinkos magiją. Prieš du metus vasarą čia koncertavęs sirų kilmės pianistas, mokslų daktaras Ayham Hammour, komentuodamas, kokį stiprų pergyvenimą jis išgyveno koncertuodamas kompozitoriaus namuose, pasidžiaugė „kad festivalis pritraukia vis daugiau tarptautinės publikos, kuri nori iš tiesų mėgautis galimybe klausytis muzikos, atliekamos ten, kur ji buvo sukurta”. Taip pat ir šią vasarą, Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose didžiojo Lietuvos genijaus muziką interpretuos pianistai iš Lenkijos (Stanisław Oracz, 06.22), Estijos (Johan Randvere, 07.03), JAV (Andrew Brownell, 07.24) ir Jungtinės Karalystės (William Fong, 08.21).

Jau tampa festivalio tradicija, kad birželio mėnesį čia savo talentus demonstruoja Lietuvos muzikos gimnazijų ir konservatorijų auklėtiniai. Jausdami artėjantį 150-tąjį M. K. Čiurlionio jubiliejų, ciklo organizatoriai siekia skatinti jaunosios būsimųjų muzikų kartos susidomėjimą didžiojo Lietuvos genijaus kūryba ir jo gyvenimo aplinka. Todėl iš pačių įvairiausių Lietuvos regionų kilę jaunieji muzikai, besimokantys Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje (06.02), Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje (06.08), Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijoje (06.15), Vilniaus J. Tallat-Kelpšos konservatorijoje (06.09) bei nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje (06.16), ne tiktai dalinsis savo muzikavimu M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje, interpretuos kompozitoriaus kūrinius, bet taip pat turės galimybę pakeliauti po Čiurlionio vietas Druskininkuose, susipažins su menininką įkvėpusia aplinka, aplankys legendomis apipintą Raigardo slėnį, baroko architektūros šedevrą Liškiavos vienuolyno kompleksą, kuriame vargonavo kompozitoriaus tėvelis. 

Artėjant labai svarbiai M. K. Čiurlionio datai – 150-ajam jubiliejui, aiškiai jaučiame kylančią naują susidomėjimo ir pagarbos jo kūrybai bangą. Norime, kad kuo daugiau kūrybingų žmonių prisisodrintu Čiurlionio puoselėtomis idėjomis, susirgtu jo „tobulybės ilgesiu“. Todėl ir stengiamės, kad kuo daugiau muzikų dar jaunystėje prisiliestų prie Čiurlionio kūrinių, minčių, siekių, aplinkos. Tada yra vilties, kad jie visam gyvenimui pasiliks pakerėti jo ypatingos šviesos,“ – dalinosi mintimis apie jaunųjų talentų koncertus Druskininkuose festivalio programos sudarytojas ir jaunimo koncertų vedėjas, pianistas Rokas Zubovas. 

Kaip ir kasmet,  nuo Joninių iki rugsėjo pirmosios dienos, kiekvienos savaitės trečiadienį ir šeštadienį Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose klausytojams obelų sode savo naujausius kūrybinius ieškojimus pristatys visų kartų žymiausi Lietuvos pianistai, pasižymėję nuo 1965 metų rengiamame tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse. 2024 metų vasaros koncertų cikle išgirsime jau ir pernai rengto Čiurlionio konkurso laureatus bei diplomantus Simoną Pošką (06.28), Elžbietą Dvarionaitę (07.13) ir Kasparą Mikužį (07.31), o taip pat ir daugelio ankstesniųjų konkursų laureatus, pianistus, pristatančius plačiausią įmanomą Lietuvos pianizmo paletę: Jorį Sodeiką (06.26),  Daumantą Kirilauską (07.04), Haliną Radvilaitę (07.05), Jurgį Karnavičių (07.06), Gintarą Januševičių (07.10), Robertą Lozinskį (07.17), Neringą Valuntonytę (07.20), Roką Valuntonį (07.27), Andrių Vasiliauską (08.03), Motiejų Bazarą (08.07), Aleksandrą Žvirblytę (08.10), Rimantą Vingrą (08.17), Gabrielę Sutkutę (08.24) ir Roką Zubovą (08.28). 

Kiekvienoje koncertinėje programoje, žinoma, skambės M. K. Čiurlionio kūriniai, o taip pat senųjų meistrų  (J. S. Bach, J.P. Rameau, L. Beethoven, J. Pachelbel), romantikų (F. Schubert, F. Chopin, F. Liszt, J. Brahms, E. Grieg, I. Albeniz), lietuvių kompozitorių (J. Gruodis K. Bieliukas, A. Šenderovas, J. Andrejevas) ir dvidešimtojo amžiaus ir šiandienos autorių (F. Poulenc, M. Ravel, O. Messiaen, G. Enescu, B. Bartók, K. Szymanowski, C. Vine, M.A. Hamelin)  fortepijoninės muzikos šedevrai. 

Kiekvienas koncertas, skambantis Čiurlionio namų-muziejaus obelų sode, žada kelionę į magišką pasaulį, kuriame muzika darniai pinasi su nokstančių obuolių kvapu, paukščių balsais ir vėjo gūsiais.

Laikas: 2023.06.02 – 2023.08.28
VietaM. K. Čiurlionio namai-muziejus Druskininkai


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą