en
Čiurlionio 145-osios gimimo metinės Druskininkuose

Druskininkai M. K. Čiurlionio  145–ajam gimtadieniui

MIESTAS PILNAS ČIURLIONIO nuo rugpjūčio 22 d.

Likus mėnesiui iki M. K. Čiurlionio gimtadienio Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios karilijono garsais pradėta skelbti apie artėjančią kūrėjo 145-ųjų gimimo metinių sukaktį. Varpais kiekvieną dieną tuo pačiu metu bus skambinamos dvi kompozitoriaus harmonizuotos liaudies dainos – „Oi giria, giria“ ir „Dainų dainelė“. Gimtadienio dieną, rugsėjo 22-ąją, vieną ir tą pačią valandą įvairiose miesto vietose, tiek viešose, tiek uždarose – suskambės simfoninės poemos „Miške“ fragmentas.

Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje (Senojoje) ilgą laiką vargonavo Čiurlionio tėvas, kartais jį pakeisdavo ir pats Čiurlionis. Kultūros mecenatų dėka čia įrengtas elektroninis karilijonas.

NAKTINIAI SKAITYMAI prie paminklo M. K. Čiurlioniui (V. Kudirkos g. 45, Druskininkai)

Rugpjūčio 28 d. 20.30 val.

Išskirtinėje miesto erdvėje, alsuojančioje kūrėjo dvasia – prie skulptoriaus V. Vildžiūno paminklo M. K. Čiurlioniui vyks M. K. Čiurlionio laiškų Sofijai ir kito literatūrinio palikimo naktiniai skaitymai. Didingas, daugiau nei penkių metrų aukščio Čiurlionis, nukreipęs žvilgsnį į neaprėpiamus tolius, paniręs pasakiškame įvairiausių spalvų žaisme, prabils dviejų talentingų menininkų lūpomis: literatūrinius tekstus skaitys aktorius, dramaturgas ir režisierius Justas Tertelis ir teatro bei kino aktorė Vesta Šumilovaitė-Tertelienė.

Profesionalių aktorių skaitymai bus lydimi chorinės muzikos ir fortepijoninių kompozitoriaus kūrinių: M. K. Čiurlionio namų choras (vadovas Mantvydas Drūlia) pakvies susipažinti su subtiliu ir melodikos savitumu išsiskiriančiu  M. K. Čiurlionio harmonizuotų liaudies dainų chorui repertuaru.

Čiurlionio gyvenimo keliu ves jo provaikaitis, daugiau kaip trisdešimt metu intensyviai užsiimantis menininko kūrybos studijomis ir sklaida visame pasaulyje, fortepijono burtininkas Rokas Zubovas, atskiras kelio dalis sujungdamas fortepijoninės muzikos kūriniais.

Atlikėjai: Justas Tertelis, Vesta Šumilovaitė-Tertelienė,  M. K. Čiurlionio namų choras, Rokas Zubovas.

Renginys nemokamas

M. K. Čiurlionis kūrė ne vien dailę ir muziką. Beveik visą savo kūrybinį laikotarpį jis nepaleido iš rankų plunksnos, mėgindamas jėgas literatūroje. Visą Čiurlionio publicistiką, o ypač laiškus, žymi ryškus žodis ir talpus vaizdas. Menininko tekstuose apstu muzikalumo apraiškų, kūrinėliams būdinga vaizdinga, metaforiška, simbolinė, plastiška, skambi, muzikali kalba, turtinga intonacija, dekoratyvus, tapybiškas, o kartu emocingas ir prakilnus stilius, įvairi sakinių struktūra ir ritmika. Čiurlionis – vienas pirmųjų lietuvių autorių, kuris pradėjo taikyti muzikos formos principus žodžio kūryboje.

Ne mažiau už vaizdinį meną kompozitoriui rūpėjo ir lietuvių muzika. Nuo jaunystės Druskininkų apylinkėse klausydavęs ir užrašinėdavęs liaudies dainas, ilgai improvizuodavo prie pianino, o iš garsų pilnumos vis išnirdavo ta pati graudi, plačių laukų giesmė. „Gerai jas (liaudies dainas) suprasti ir jausti tegali lietuvis, ir tai išgirdęs kur laukuose, kuomet dainininkas neprašytas, nelieptas, pats sau dainuoja, – rašė Čiurlionis. – Kažkoks keistas skundas, raudojimas, ilgėjimos, širdies ašaros girdėti. Tokios tatai seniausios dainos“.

Anot kūrėjo, lietuvių liaudies melodijos galėjo padėti kompozitoriams sukurti lietuvišką muzikinę kalbą. Pamatęs, kad lietuviškiems chorams trūksta gero tautiško repertuaro, pradėjo jį kurti, pritaikydamas populiarias dainas – „Šią naktelę“, „Sėjau rūtą“, „Šėriau žirgelį“. Talentingas menininkas išsiveržė iš tradicijos tėkmės ir pateikė visuomenei šiuolaikiškos, geriau suvokiamos ir sąmoningai puoselėjamos lietuviškos muzikos viziją. Vokalinę Čiurlionio muziką sudaro harmonizuotos lietuvių liaudies dainos chorui ir keletas bažnytinių kūrinių, išsiskiriančių dideliu meniškumu.

Meno planetariumas KELIONĖ PER ČIURLIONIO DANGŲ

Rugsėjo 10 d.  17.00–21.00 val.

Seanso trukmė 30 min: 17.00, 17.30, 18.00, 19.30, 20.00, 20.30 val.

Druskininkų kultūros centras (Vilniaus al. 24)

Uždaroje Druskininkų kultūros centro scenoje įrengtame improvizuotame „Meno planetariume“ bus galima stebėti, kaip danguje atrodo tikrieji Zodiako žvaigždynai ir kaip juos matė didysis kūrėjas.

Kelionės per Čiurlionio dangų vyks kas pusvalandį.

Renginys nemokamas

M. K. Čiurlionio susidomėjimas naujų laikų kosmogoninėmis teorijomis ir senovės mitais labai praturtino  jo kūrybą ir tai atsispindėjo jo paveikslų cikle „Zodiakas“. Meniniu požiūriu šis ciklas brandesnis už daugelį kitų. Kiekviena dalis – tarsi atskira savarankiška kompozicija, bet kartu – vieno ciklo dalis. Dailininkas remiasi Rytų mitologijoje aprašytais vaizdais apie Saulės kelio – Zodiako – ženklus ir kiekvieną jų stengiasi įkūnyti savitais poetiškais įvaizdžiais.

Zodiako ženklų ciklą sudaro 12 nedidelių paveikslų, vaizduojančių Saulės kelio ženklus. Tai didinga, kosminė poema apie saulę, žvaigždes ir begalines visatos erdves, apie mūsų pasaulio uolas ir vandenis, pasaulio paslaptingumą ir grožį. Zodiako ciklo paveikslus vienija ne tik tema, bet ir kompozicinio bei tapybinio sprendimo vientisumas. Dailininkas griežtai nesilaikė vienos kurios senovinės Zodiako emblemų vaizdavimo tradicijos. Zodiako ciklą jis pradėjo nuo Vandenio, nors tradiciškai pirmasis žvaigždynas yra Avinas – pavasario lygiadienis. Čiurlionis praturtino kai kuriuos tradicinius įvaizdžius naujomis idėjomis ir sukūrė savitus simbolinius Zodiako siužetus.

Vitražo „Čiurlionio obelis“ (autorius G. Kraujelis) atidengimas ir pristatymas visuomenei

Rugsėjo 22 d. 13.30 val.

Druskininkų M.K.Čiurlionio meno mokykla (Vytauto g. 23)

Druskininkai jau nuo 1999 m. siekia save įtvirtinti kaip vitražo dailininkų kasmetinio susitikimo vietą, kada Druskininkuose buvo suorganizuota konferencija „Vitražas. Vakar, šiandien, rytoj“. Kurortas pagrįstai gali save vadinti stiklo paveikslų miestu: Druskininkuose brendo M.K.Čiurlionio genijus, jame po gyvenimo egzilyje žymus pasaulyje monumentalistas V.K.Jonynas įkūrė savo kūrybinio palikimo galeriją. Kurorte palyginti nemažai kūrinių yra sukūrę įžymūs vitražininkai: K.Morkūnas, A.Garbauskas, A.Dovydėnas, K.Šatūnas, E.Valiūtė ir kt. Jų visuomeniniuose pastatuose sukurti vitražai – dabar puiki edukacinė ekspozicija, studijuojantiems profesionalųjį meną. Pirmieji žingsniai, įtvirtinantys šią tradiciją buvo jau šeštus metus iš eilės vykstantys vitražo simpoziumai, kurių rezultatas – papuošti 9 Druskininkų M.K.Čiurlionio meno mokyklos langai. Čiurlionio vardą turinčiai ir ateities menininkus ugdančiai įstaigai buvo pasirinkta kurti vitražus čiurlionianos tema. M.K.Čiurlionis dažniausiai visuomenei pristatomas ir žinomas kaip kompozitorius bei naujosios dailės krypties pasaulyje atstovas. Tik nedaugelis žino, kad M.K.Čiurlionis kūrė ir vitražų projektus. Iš 2015-2020 m. Druskininkų miesto muziejaus organizuojamuose simpoziumuose dalyvavusių profesionalių dailininkų projektų buvo atrinkti ir realizuoti šie kūriniai: 2015 m. – E.Markūno „Parafrazės su Čiurlioniu“ ir E.Utarienės „Atspindžiai / vasaros simfonija – 2015“; 2016 m. – E. Rakauskaitės „Čiurlionio atspindžiai“; 2017 m. – R.Mulevičiaus „Origami virš Nemuno“ ir N.Baublio „Gyvybė iš žemės gelmių“; 2018 m. – V.Matonio „Čiurlionio atspindžiai Druskininkuose“; 2019 m. – Igno Meidaus „Pasaulio vizija. Variantas Nr.4“ ir Ž.Mirinavičiaus „Laiškai Sofijai“; 2020 m. – Gintaro Kraujelio „Čiurlionio obelis“. Renginys – vitražo atidengimas būna ypač simbolinis: pasirinkta M.K.Čiurlionio gimtadienio diena, kurią meno mokyklos mokiniai pažymi prasmingais koncertais, savo kūrinių pristatymais. Kasmet projekto metu sukurtais vitražais papildyta nuolatinė vitražo ekspozicija Druskininkų M.K.Čiurlionio meno mokykloje padeda ugdyti kultūrinį meninį augančios kartos skonį, domėtis vitražo menu.

Organizatorius Druskininkų miesto muziejus

Renginys nemokamas

NAKTINĖJIMAI SU M.K.ČIURLIONIU

Rugsėjo 22 d.  19.00–21.00 val.

M. K. Čiurlionio namai-muziejus (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai)

Atsiminimuose yra išlikusi informacija, kad M. K. Čiurlionis mėgdavo vaikščioti naktimis, dažnai tai darydavo vienas. Jis klausydavo gamtos garsų, stebėdavo žvaigždėtą  dangų, jam patiko stichijos, mėgdavo prasivėręs langą stebėti lietų, audrą su žaibais ir griaustiniais.

Žiūrovai galės naktinėti kartu su kūrėju, stebėti šviesos instaliacijų pagalba surengtą fotografijų parodą „Čiurlionio nuotraukos – Čiurlionis nuotraukose“.  Ekrane bus rodoma kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus ir kompiuterinės animacijos dailininko Egidijaus Vaškevičiaus audiovizualinė oratorija pagal M. K. Čiurlionio paveikslų ciklą „Pasaulio sutvėrimas“ ir „Rex“.

Meno vaizdinių karuselė suksis nepertraukiamai, tad į ją bus galima įsėsti bet kada nuo 19 iki 21 valandos. 


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą