en
Jau trečią kartą vyksianti kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ kviečia atrasti „Trečiąjį Čiurlionį“

Kultūrinės topografijos savaitė „Čiurlionio Lietuva“ šiemet vyks gegužės 23–30 d. Jos metu bus sujungti ir aktualinami Čiurlionio gyvenimo ir literatūrinės kūrybos ženklai, esantys septyniuose M. K. Čiurlionio kelio miestuose. Kaip ir daugelis šių metų kelionių, ši savaitės išvyka vyks virtualiu būdu. M. K. Čiurlionio kelio partneriai parengė įtraukią vaizdo pasakojimų, nuotolinių-virtualių renginių ir premjerų programą, skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio literatūrinės kūrybos pristatymui ir istorinių vietų, kuriose gyveno ir kūrė didysis Lietuvos genijus, aktualizavimui.

„Trečiasis Čiurlionis“ gyvena ir nusipelno gyventi“ (V. Landsbergis) – tai šios kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ šerdis ir atskaitos taškas, nurodantis šių metų temą – Čiurlionio literatūrinį palikimą, kuris, nors ir mažiau žinomas plačiajai visuomenei, esmingai papildo dailininko ir kompozitoriaus asmeninį portretą, atskleidžia jo charakterio bruožus ir yra vertingas indėlis į Lietuvos kultūros ir dvasinę istoriją.

Naujų literatūrinių atradimų savaitės kelionė ir pažintis su mūsų genijaus trečiąja kūrybos puse prasidės specialiu įžanginiu priešvakariu – įvadiniu topografijos savaitės atidarymo-pristatymo pokalbiu, kuriame kalbėsis du čiurlionistikos ekspertai – profesorius Vytautas Landsbergis ir Čiurlionio provaikaitis, pianistas Rokas Zubovas. Pirmadienį, gegužės 24 d. literatūrinė Čiurlionio pristatymo kelionė prasidės Varėnoje, bažnyčioje, stovinčioje toje vietoje, kur senojoje Varėnos bažnytėlėje menininkas buvo pakrikštytas, kur jam buvo suteikti žymieji inicialai „M. K. Č.“. Savaitės atidarymo renginyje „Čiurlionio gimtinė Varėna“ skambės jaunųjų varėniškių skaitomi „Etiudai-prisiminimai apie Čiurlionį be remarkų“ (aut. Dalia Dudėnaitė), persipynę su Čiurlionio muzikos kūriniais, atliekamais pianisto Roko Zubovo.

Visos kultūrinės topografijos savaitės metu klausytojams ir žiūrovams bus atskleisti labai įvairūs Čiurlionio žodžio kūrybos aspektai, pristatantys skirtingus jo gyvenimo etapus. Tai – ir namų ilgesio korespondencija – Čiurlionio laiškai rašyti šeimos nariams į Druskininkus, ir meilės bei išsiskyrimo istoriją liudijantys „Laiškai į Uosto gatvę“ (rež. L. Krivickaitė), nukelsiantys žiūrovą į praėjusio amžiaus pradžios gatvę Vilniuje, bei menininko kūrybos poveikio atspindžiai trumpo metro filme „Čiurlionis įkvepia“ (rež. M. Paplauskas), kurį matysite transliuojamą iš Kauno, kur sukauptas visas Čiurlionio meninis palikimas. Antrąją savaitės pusę pradės ypatinga tiesioginė transliacija „M. K. Čiurlionis Plungėje“ iš Žemaičių dailės muziejaus ir vaizdo pasakojimas „Čiurlionio debiutas Rietave“. Savaitės programą pabaigs romantizuotas pasivaikščiojimas, pavadintas „Trečiasis“ Čiurlionis Palangoje“, kitu kampu atskleisiantis jo, kaip žodžio meistro, talentą.

Lietuvos muziejų asociacija kartu su M.K Čiurlionio kelio partneriais jau trečius metus organizuoja specialią renginių programą „Čiurlionio Lietuva“, skirtą Čiurlionio kultūrinio konteksto aktualizavimui. Šventinės programos koncepcijos autorius ir pagrindinis įgyvendintojas – Čiurlionio provaikaitis, pianistas Rokas Zubovas. 2019 m. vykusios kultūrinės topografijos savaitės renginiuose buvo akcentuojamas muzikinis Čiurlionio palikimas, 2020 metais dėmesys telktas į jo dailės kūrinius, susijusius su metų laikais: „Zodiakas“, „Pavasaris“, „Vasara“, „Žiema“ ir kt., o šiais – pristatomas iki šiol plačiajai visuomenei mažiau pažįstamas Čiurlionio literatūrinis palikimas.

PROGRAMA:

GEGUŽĖS 23 d. 18 val.

„Čiurlionio Lietuva. Priešvakaris“ atidarymo pokalbis su prof. V. Landsbergiu ir R. Zubovu M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyroje.

VARĖNOJE GEGUŽĖS 24 d. 18 val.

Vaizdo pasakojimas „Čiurlionio gimtinė Varėna“ Varėnos kultūros centro ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose.

DRUSKININKUOSE GEGUŽĖS 25 d.

18 val. Vaizdo pasakojimas „Namų ilgesio korespondencija. Druskininkai“ Druskininkų M. K. Čiurlionio namų-muziejaus ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose.

18.45 val. Gyva ekskursija po Čiurlionio pamėgtas vietas „Istorijos, prisiminimai, pasakojimai. Būtina išankstinė registracija internetu.

VILNIUJE GEGUŽĖS 26 d.

13 val. „Pasikalbėkime laiškais“ nuotolinis edukacinis užsiėmimas apie M. K. Čiurlionio literatūrinį palikimą. Užsiėmimas skirtas 7-12 klasių moksleiviams. Būtina išankstinė registracija el. p. edukacija@ndg.lt

18 val. Virtualus renginys „Laiškai į Uosto gatvę“ M. K. Čiurlionio namų Vilniuje ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose. Kūrybinė komanda: pianistas Rokas Zubovas; aktorius Povilas Jatkevičius; režisierė Livija Krivickaitė.

KAUNE GEGUŽĖS 27 d. 18 val.

Trumpo metro filmo „Čiurlionis įkvepia“ premjera Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose.

Filmo kūrybinė komanda: režisierius Marius Paplauskas; aktorius Džiugas Kunsmanas; šokis – Mantas Stabačinskas; muzika – Arūnas Periokas.

PLUNGĖJE GEGUŽĖS 28 d. 18 val.

Tiesioginė transliacija „M. K. Čiurlionis Plungėje“ Žemaičių dailės muziejaus ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose.

RIETAVE GEGUŽĖS 29 d. 18 val.

Vaizdo pasakojimas „Čiurlionio debiutas Rietave“ Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose.

PALANGOJE GEGUŽĖS 30 d. 18 val.

Nuotolinis romantiškas pasivaikščiojimas „Trečiasis“ Čiurlionis Palangoje“sužadėtinių literatūrinė kūryba, Palangos gintaro muziejaus, Palangos kurorto muziejaus ir M. K. Čiurlionio kelio Facebook paskyrose. Operatorius ir montuotojas – Juozas Zakarauskas


Visas renginių transliacijas kviečiama stebėti M. K. Čiurlionio kelio ir partnerių Facebook paskyrose. Tapk kultūrinės topografijos savaitės „Čiurlionio Lietuva“ dalimi naudodamas grotažymes #KartuČiurlionioKeliu


M. K. Čiurlionio kelio operatorius – Lietuvos muziejų asociacija.

Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

M. K. Čiurlionio kelią įgyvendina partneriai:

Nacionalinės institucijos:

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (Nacionalinė dailės galerija Vilniuje ir Gintaro muziejus Palangoje);

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (M. K. Čiurlionio tapybos ir grafikos ekspozicija Kaune ir M. K. Čiurlionio namai-muziejus Druskininkuose);

Valstybinė įstaiga – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas;

Savivaldybių įstaigos:

M. K. Čiurlionio namai;

Druskininkų miesto muziejus;

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus;

Žemaičių dailės muziejus;

Palangos kurorto muziejus;

Varėnos kultūros centras.

Nevyriausybinės organizacijos:

Senosios Varėnos Šv. Mykolo arkangelo parapija;

Čiurlionio draugija ir jos skyriai Čiurlionio kelio miestuose.

Informacinis partneris LRT


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą