en
„Kaip kalbą kuriame šiandien?“: klausia M. K. Čiurlionio namai ir kviečia į diskusiją su žymiais šiandieninės kalbos „kūrėjais“

Balandžio 15 d., šeštadienį, 16.00 val. M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje, minint žymios rašytojos, dramaturgės, vertėjos, kritikės, pedagogės, visuomenės veikėjos, M. K. Čiurlionio žmonos Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardadienį, kelsimės laiku į tarpukarį, kai „Čiurlionienės šeštadienių“ metu vyko intensyvus lietuvybės, lietuviško žodžio ir tautinės savimonės kūrimas. 

Šių šeštadienių metu pas Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę namuose lankėsi poetai, rašytojai, literatai, lituanistai, tarp jų buvo ir tokių literatūros žvaigždžių, kaip Salomėja Nėris, Jurgis Talmantas, Juozas Tumas Vaižgantas ir Vincas Mykolaitis-Putinas. Susitikimuose buvo tyrinėjami kalbos klausimai, nagrinėjami vertimai, kuriami žodžiai, kurių tuo metu trūko, todėl tiesiogine to žodžio prasme vyko mūsų kalbos kūrimas.

Nors nuo „Čiurlionienės šeštadienių“ praėjo daugiau kaip aštuoniasdešimt metų, kalbos kūrimo klausimai išliko labai aktualūs. „Kaip savo kalbą kuriame šiandien“ – taip pavadinome diskusiją su žymiais šiandieninės kalbos „kūrėjais“ – rašytoju, poetu Rimvydu Stankevičiumi, aktore, scenos kalbos dėstytoja Nele Savičenko, kalbotyrininku, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesoriumi Jurgiu Pakeriu, žurnaliste, televizijos ir radijo laidų vedėja Liuda Kudinova.

Žiūrovai turės galimybę įsitraukti į diskusiją, užduoti klausimus apie tai, kas ta lietuvių kalba, kaip ji kuriama šiandien, kaip kinta ir kuo svarbūs kalbos išsaugojimui buvo minėtieji „Čiurlionienės šeštadieniai“.

Renginio metu poetas Rimvydas Stankevičius skaitys savo poeziją. Kaip įprasta M. K. Čiurlionio namų renginiuose, skambės Čiurlionio muzika, atliekama pianisto Roko Zubovo.

Renginio programa:
16.00–16.05 val. Įžanga. „Sofijos šeštadieniai“ Kaune. Asmenybės, aplinkybės, svarbus istorinis kontekstas. Pranešimą skaitys M. K. Čiurlionio namų Vilniuje projektų koordinatorė Livija Krivickaitė.
16.05–16.25 val. Rimvydo Stankevičiaus poezijos skaitymai ir Roko Zubovo atliekama M. K. Čiurlionio muzika.
16.25–17.15 val. Atvira dalyvių ir žiūrovų diskusija „Kaip kalbą kuriame šiandien?“. Kuruoja VU Filologijos fakulteto profesorius Jurgis Pakerys.
17.15–17.30 val. Rimvydo Stankevičiaus poezijos skaitymai ir Roko Zubovo atliekama M. K. Čiurlionio muzika.

Diskusijos dalyviai:
VU Filologijos fakulteto profesorius Jurgis Pakerys;
Aktorė, sceninės kalbos dėstytoja Nelė Savičenko;
Rašytojas, poetas Rimvydas Stankevičius;
Televizijos ir radijo laidų vedėja, žurnalistė Liuda Kudinova.

M. K. Čiurlionio namai kviečia į atvirą diskusiją „Sofijos šeštadienis. Kaip kalbą kuriame šiandien?“ Įėjimas laisvas, be išankstinės registracijos.

Facebook


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą