en
Kultūrų susitikimo vieta – Sofijos festivalis

Šiųmetinio SOFIJOS festivalio organizatoriai kvies pažinti naujas kultūras, atstovaujančias skirtingus žanrus, bet derančias tarpusavyje. Festivalio, vyksiančio 2020m. liepos 19-24 dienomis, temoje „Kultūrų susitikimo vieta“ atsispindi visa kultūrų įvairovės darna.Ketvirtojo SOFIJOS festivalio ašis išlieka Kuliuose svarbų savo gyvenime laikotarpį gyvenusi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mūza: rašytoja, dramaturgė, diplomatė, lietuvių modernizmo teoretikė, ženkliai prisidėjusi prie lietuvių kalbos vystymo, visuomenininkė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė.

Festivalis leis pažinti plataus kultūrinio akiračio, skirtingų šalių ir tradicijų moteris. Moteriški motyvai akivaizdžiai vyraus šių metų programoje: dainuojančios, muzikuojančios, konstruojančios, vaidinančios, pasakojančios jos pasirodys greta tradiciškai festivalio ašimi tapusių jaunųjų meno profesionalų.Gražiausiu metų laiku – vasarą, net šešias liepos mėnesio dienas ir vakarus Kulių miestelio erdvėse vienas kitą keis koncertai, spektakliai, parodos, dizaino dirbtuvės ir ekskursijos.

Miestelio bendruomenei ir jos svečiams skirtuose susitikimuose ir renginiuose mainysis įvairių kraštų kultūros: portugalų, turkų, prancūzų, lenkų, lietuvių ir…žemaičių.Festivalio atidarymas vyks vos pasibaigus garsiesiems Kulių Škaplierinės atlaidams, liepos 19 d., kuomet fado profesionalai iš pietų Portugalijos pakvies į emocijų kupiną muzikinę kelionę.Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos dainininkė Ana Laíns, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“ šalies spalvomis.

Ana Laíns savo grynu ir galingu balsu pristato pasauliui fado ir portugalų tradicinę muziką. Jos dainos apima visą Portugalijos fado muzikos gilumą. SOFIJOS festyvalyje Ana Laíns pristatys šį albumą kartu su gitaristų duetu: Valentim Filipe (portugališka gitara ir akordina) ir Tiago Valentim (klasikinė gitara).K. Čiurlionio muzikos dermė su prancūzų ir turkų kultūromisSOFIJOS festivalio bendradarbiavimas su, iš pirmo žvilgsnio, pakankamai skirtingų žanrų kūrėjais sinergiškai įprasmina festivalio programą. Bendradarbiaujant su pianistu Roku Zubovu Kuliuose užgimęs projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ tęsis šiųmetinio festivalio eksperimentinėje programoje. Susitikime su Čiurlioniu dalyvaus: turkų menininkas, šiuo metu kuriantis Sardinijoje Dunen Mubin, prancūzų menininkas Phil Von ir pianistas Rokas Zubovas.Šis muzikos multitalentas susikūrė asmeninį stilių tiek kompozicijoje, tiek muzikos atlikime. Unikaliam Dunen stiliui įtakos turėjo įvairūs ir dažni kūrėjo susitikimai su Europos ir Azijos menininkais. Į Lietuvą pirmą kartą atvyksiantis turkų muzikantas, reguliariai koncertuoja JAV, Rusijoje, Armėnijoje, Gruzijoje, Azerbaidžane, Graikijoje, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Austrijoje ir Italijoje, solo ir grupėse. Dunen Mubin taip pat kuria muziką dokumentiniams filmams ir teatrui.

Eksperimentiniu vadinamas projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ – tai skirtingų pasaulių, skirtingų kultūrinių patirčių jungtis, kuri pareikalaus iš užsienio menininkų ne tik gilaus savo kraštų istorinės, muzikinės kultūros tradicijų išmanymo, bet ir M. K. Čiurlionio kūrybos pažinimo.Jauni muzikos talentai suskambės istorinio pasakojimo apie Sofiją foneŠiemet festivalio muzikinė programa kaip niekada intensyvi. Kuliuose skambės įvairiausių instrumentų sudėties kolektyvai su įvairių žanrų renginiais. Organizatoriai atskleidžia festivaliui specialiai sukurtą teminį programos renginį: paskaita-koncertas „Akyse man šiandien stovi Krokuva“.

Pavadinimą rengėjai suteikė parafrazuojant Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, atsiminimuose grįžtančią į savo studijų metus Lenkijoje.Unikalaus reginio idėją išpildys M. K. Čiurlionio dėstytojo, žinomo lenkų muziko Z. Noskowskio ir bendramokslio M. Karłowicziaus kūriniai fortepijonui, smuikui ir vokalui.

Juos atliks trys jaunieji muzikos talentai: tarptautinių konkursų laureatė, festivalių dalyvė, aktyviai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, sukūrusi vaidmenis keliose Vilnius City Opera operose sopranas Monika Kučinska; smuikininkė, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė, griežusi kaip solistė su Valstybinių simfoniniu orkestru, dažna kamerinių programų dalyvė Anna Kasperovič ir pianistas Kšištof Markevič, 2014 m. magistro diplomu baigęs Fryderiko Chopino muzikos universitetą Varšuvoje, pasižymėjęs ne viename tarptautiniame ir respublikiniame pianistų konkurse.

Du baigiamieji festivalio vakarai dedikuoti teatrui ir jauniems Lietuvos kūrėjams„Taško“ teatro aktoriai, praėjusią vasarą nustebinę festivalio svečius muzikiniu spektakliu-siuita „Ugnies medžioklė su varovais“, šiemet Kulių kultūros centre repetuos ir festivalio metu pristatys savo premjerą -pagal pirmąją lietuvišką pjesę pastatytą ir atgimusią komediją „Amerika pirtyje“ (rež. Valentinas Masalskis).Ši pjesė tapo istoriniu 1899 metais Palangoje suvaidintu pirmuoju spektakliu lietuvių kalba, kuriame dalyvavo ir aktorės karjerą pažinusi Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė.

Tais pačiais metais kūrinys „Amerika pirtyje“ buvo suvaidintas ir Kuliuose. 120 metų premjeros sukakties proga SOFIJOS festivalio metu bus atkurtas pirmojo spektaklio kelias.Galingų istorinių moterų portretai sensacingame spektaklyje-koncerteFestivalį uždarys spektaklis-koncertas „Graži ir ta galinga“. Tai penkių „Klaipėdos jaunimo teatro“ aktorių moterų naujausias kūrybinis darbas, jau pelnęs populiarumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Moteriška galia ir grožis – esminis gabių aktorių pasirodymo motyvas.Margoje festivalio programoje kas vakarą vyks skirtingi pasirodymai, taip pat yra suplanuotos kasdien vyksiančios kūrybinės bei meninės veiklos: žinomų Lietuvos fotografų parodos, istorinės ekskursijos, kūrybinės dizaino dirbtuvės.

Istorikės Nida Gaidauskienė ir Zuzana Jankevičienė kvies į ekskursijas Sofijos keliais. Taip pat bus organizuojamos patyriminės ekspedicijos į greta Kulių esančią Reiskių tyro pelkę. Fotografas Jonas Tučkus gilinsis į kuliškių portretus ir festivalio dienomis Kulių bažnyčioje surengs unikalią kuliškių portretų parodą.Praėjusią vasarą savo kūrybiškumu kuriant skrybėles visus stebinusi dizainerė Rūta Lendraitytė, prekės ženklo „Uttala“ kūrėja ir šiemet visus norinčius kvies prisijungti prie rūbų dizaino dirbtuvių. Netikėtus dirbtuvių rezultatus festivalio dalyviai ir svečiai išvys Kulių gamtos ramybės apsuptyje festivalio uždarymo naktį.


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą