en
URIO BRENERIO „Skambantys Čiurlionio paveikslai“

Lapkričio 9 d. 18 val. M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) įvyks  koncertas–susitikimas su kompozitoriumi ir pianistu dr. Uriu Breneriu (Izraelis), kurio metu pirmą kartą Lietuvoje taip plačiai bus pristatyta jo kūryba, paženklinta M. K. Čiurlionio paveikslų.

M. K. Čiurlionio namai Vilniuje tęsia projektą „Dialogai su Čiurlioniu“. Jau antrus metus vykstančio projekto siekis yra pristatyti Čiurlionio palikimo atšvaitus įvairiuose kultūriniuose kontekstuose, parodyti Lietuvos kultūros mylėtojams kitose pasaulio šalyse gimstančias Čiurlionio kūrybos interpretacijas. Iki metų pabaigos vilniečiams planuojama pristatyti tris unikalius projekto „Čiurlionio dialogai“ koncertus. Pirmasis – tai jau kitą antradienį, lapkričio 9 d., 18 val. vyksiantis svečio iš Izraelio, kompozitoriaus ir pianisto Urio Brenerio, rečitalis „Skambantys Čiurlionio paveikslai“.  Antrasis įvyks lapkričio 29 dieną, kada vienas garsiausių savo kartos pianistų Dmitry Mayboroda (Vokietija) skambins romantiško polėkio kupiną Medtnerio, Rachmaninovo ir Čiurlionio fortepijoninių kūrinių rečitalį. Metus užbaigs pasaulinė premjera, įvyksianti gruodžio 8 dieną, – kompozitorius ir smuikininkas Mihkel Kerem (Estija) drauge su pianistu Roku Zubovu pristatys pagal Čiurlionio sonatos smuikui ir fortepijonui eskizus sukurtą naują savo kūrinį „Neatsisveikinęs“. Greta šio naujo kūrinio  Mihkel Kerem taip pat grieš Čiurlionio amžininkų Bartoko, Sibelijaus, Ellerio ir Janačeko kūrinius smuikui ir fortepijonui. Lapkričio 29 d. ir gruodžio 8 d. programos įvyks Valdovų rūmuose.

Artimiausias projekto „Dialogai su Čiurlioniu“ svečias – tai kompozitorius ir pianistas Uris Breneris, kuris  M. K. Čiurlionio namų kvietimu sugrįžta į Lietuvą po daugiau nei trisdešimties metų pertraukos. Koncerte-susitikime lapkričio 9 dieną Vilniuje įvyks pirmasis toks išsamus Urio Brenerio kūrybos pristatymas Lietuvoje. Šio labai produktyvaus kompozitoriaus plunksnai priklauso virš šimto opusų. Jo kūrinius atliko Izraelio simfoninis orkestras, diriguojamas Zubino Metha‘os, Jeruzalės simfoninis orkestras, diriguojamas  Frédérico Chaslino, „Maskvos solistai“, diriguojami Jurijaus Bašmeto, Izraelio kamerinis orkestras,  „Tel-Aviv Soloists“ orkestras, „Aviv“ kvartetas, „Continuum“ ansamblis (Niujorkas, JAV), Naujasis Džiuljardo ansamblis bei daugelis kitų atlikėjų ir muzikos kolektyvų. Urio Brenerio kūriniai skambėjo Izraelyje, Vokietijoje, JAV, Australijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Švedijoje, Italijoje, Olandijoje, Rusijoje, Serbijoje, Kroatijoje ir kitose Europos valstybėse. Kompozitorius už savo kūrybą ir veiklą yra pelnęs ne vieną valstybinį Izraelio apdovanojimą. Šiuo metu jis yra Izraelio „Simfonietos“ reziduojantis kompozitorius. 

Urio Brenerio, gimusio 1974 metais Maskvoje, gyvenančio Izraelyje, studijavusio Rusijoje, Vokietijoje, Olandijoje ir Izraelyje, daktaro disertaciją apsigynusio kompozitoriaus kūryba nuo ankstyvos jaunystės yra tampriai susijusi su Čiurlionio tapyba. Kaip teigia pats kompozitorius, jo ryšys su Čiurlioniu prasidėjo 1987 metais, kada, būdamas trylikos, jis apsilankė Kaune, M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. „Čiurlionio paveikslai mane iškart sužavėjo kaip kažkas nepaprastai išradingo ir gilaus, kaip iš lietuvių tautinės tradicijos kylančios laisvos kūrybinės dvasios išraiška, persipynusi su išmintimi ir simbolika. Visa tai buvo persmelkta neįtikėtino muzikalumo, o šių kūrinių „skambumas“ dar labiau sustiprino poveikį. Patekau į naują ir žavų ritmų, spalvų ir harmonijų pasaulį, kurį aš tiesiog turėjau įtraukti į muzikinę erdvę. Dar keletą kartų aplankiau M. K. Čiurlionio muziejų ir kiekvieną kartą ankstesnis efektas tapdavo tik dar stipresnis. Būtent tuo metu aš pradėjau komponuoti muzikinius kūrinius pagal M. K. Čiurlionio paveikslus“, – prisimena Uris Breneris

Vieninteliame Urio Brenerio koncerte Vilniuje, M. K. Čiurlionio namuose lapkričio 9 dieną 18 val., skambės Čiurlionio kūrinių įkvėpti Urio Brenerio kūriniai fortepijonui „Žvaigždžių Sonata“, „Rex“, aštuoni preliudai fortepijonui, o taip pat ištraukos iš naujo kompozitoriaus opuso „Žydiška siuita“, kuri yra skiriama žydų istorijos metams. Koncerto-susitikimo metu kompozitorius pasidalins mintimis apie savo kūrybą ir jos santykį su Čiurlionio palikimu.

Renginys nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija svetainėje  www.mkcnamai.lt

Patekti į koncertą galima tik turint galiojantį galimybių pasą arba ES skaitmeninį COVID pažymėjimą. Viso renginio metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą