en
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

V.Putvinskio g. 55, Kaunas
Tel. (8 37) 22 94 75
El. paštas mkc.info@ciurlionis.lt
Interneto svetainė www.ciurlionis.lt

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugoma didžioji dalis M. K. Čiurlionio kūrybinio palikimo. Lietuvos ir užsienio lankytojai, turistai ir tyrinėtojai čia gali susipažinti su M. K. Čiurlionio tapybos, grafikos, fotografijos, laiškų, muzikinių rankraščių originalais.

Istorija

Dailės muziejaus įkūrimo idėja kilo XX a. pradžioje, kartu su pirmųjų lietuvių dailės parodų pristatymais (1907 m.) ir Lietuvių dailės draugijos veikla. 1921 m. Steigiamasis Seimas priėmė M. K. Čiurlionio galerijos įstatymą. 1922 m. remiantis šiuo įstatymu, Švietimo ministerija iš Sofijos Čiurlionienės nupirko 193 jos nuosavybėje buvusius M. K. Čiurlionio kūrinius.

Pagal architekto Vladimiro Dubeneckio parengtą projektą, prie Meno mokyklos pradėti statyti laikinieji M. K. Čiurlionio galerijos rūmai. 1925 m. dar nebaigtuose statyti rūmuose surengta jubiliejinė M. K. Čiurlionio darbų paroda. Galerijoje be M. K. Čiurlionio paveikslų buvo eksponuojama praeities ir to meto lietuvių dailininkų kūriniai, liaudies menas. 1930 m., Vytauto Didžiojo 500-osioms mirties metinėms pažymėti, nuspręsta statyti naują muziejų (architektai V. Dubeneckis, K. Reisonas, K. Kriščiukaitis). 1936 m. statybų darbai buvo baigti, ir laikinoji M. K. Čiurlionio galerija perorganizuota į Vytauto Didžiojo kultūros muziejų. Jo rinkinių pagrindą sudarė Čiurlionio galerijos, Kauno miesto muziejaus ir Valstybinio muziejaus turtai. 1944 m. muziejus pavadintas Kauno valstybiniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi. 1969 m. naujame centrinių rūmų priestate (architektas Feliksas Vitas) įrengta M. K. Čiurlionio kūrinių galerija. 1997 m. M. K. Čiurlionio dailės muziejui suteiktas nacionalinio muziejaus statusas.

Šiuo metu Nacionalinis M. K Čiurlionio dailės muziejus turi 11 padalinių Kaune ir Druskininkuose. Muziejaus kolekcijose saugoma daugiau nei 355 000 eksponatų. Muziejaus ekspozicijų rinkinius sudaro M. K. Čiurlionio kūrybos palikimas, lietuvių liaudies menas, XV–XX a. Lietuvos vaizduojamoji ir taikomoji dailė, pvz., Mykolo Elvyro Andriolio, Jono Rustemo paveikslai, senovės pasaulio dailė, užsienio šalių vaizduojamoji ir taikomoji dailė, numizmatika, liaudies meno ir Lietuvos meninio gyvenimo archyvai.

Kultūrinės veiklos formų pasiūla lankytojams:

Muziejaus lankymas nuolatinis.
Darbo laikas: II–VII 10–18 val. , IV 11–19 val.;
M. K. Čiurlionio dailės galerijoje įdiegta audiogido paslauga lietuvių, anglų, rusų, lenkų, prancūzų kalbomis (V. Putvinskio g. 55);
Nuo 2019 m. sausio 1 d. paskutinį mėnesio sekmadienį muziejaus lankymas be ekskursinio aptarnavimo nemokamas.
M. K. Čiurlionio dailės galerija yra pritaikyta  neįgaliesiems.
Ekskursijų registracijos, informacijos tel.: +370 684 84388;

Ekskursinės programos muziejuje

Ekskursija su kuratoriumi

Ekskursijų metu lankytojas M. K. Čiurlionio galerijoje kviečiamas susipažinti su M. K. Čiurlionio biografija, svarbiausiais jo kūrybos bruožais, aplanko pastovią kūrėjo paveikslų ekspoziciją. Pasakojama apie specifiškai parinktus paveikslus nuolatinei ekspozicijai, atskleidžiamos kontekstinės M. K. Čiurlionio kūrinių detalės.
Kaina: 50 Eur + muziejaus bilietas.
Registracija numeriu +370 684 84388.

Ekskursija „Tėviškės takais ir slenksčiais“

Daugelis regėję ir net buvoję Čiurlionių namuose Druskininkuose, bet ar visi žino apie Mikalojaus gimimą Varėnos krašte? Šioje ekskursijoje pradėsim kelionę nuo pačių pradžių. Vėliau, jau įžengę į kurortines valdas, girdėsime pirmuosius muzikos taktus ir dalyvausim laivo medinuko statybose. Klausysimės istorijų apie kylančią audrą, plaukdami pasakų link. Ir galiausiai! Užkopsime į dangišką kalvą, kurios viršūnėje atsivers saulėtai magiškas Nemuno slėnis – Raigardas.
Kaina: 20 Eur + muziejaus bilietas.
Registracija numeriu +370 684 84388.

Ekskursija „Bangų perlai kaip sonata“

Teminės ekskursijos metu susipažinsite su M. K. Čiurlionio mylimąją, sužadėtine S. Kymantaite – Čiurlioniene ir pasinersite į Čiurlionio kūrybos procesą įkvėptą meile, Baltijos jūros bangų skalaujančiais krantais ir daugybę emocijų. Visi kartu kelsimės į 1908 metų vasarą, praleistą Palangoje, aptarsime M. K. Čiurlionio gyvenimą su Sofija, bandysime pajusti Jūros sonatos skambesį bei atrasti paslėptus vandenyno miestus bei pasakojimus.
Kaina: 20 Eur + muziejaus bilietas.
Registracija numeriu +370 684 84388.

Ekskursija „Atrasti save nepažintame krašte“

Šios ekskursijos metu kartu nusikelsime į 1894-1906 metus, kuomet jaunasis menininkas išvyko studijuoti į užsienį. Tai spalvingas laikotarpis, padėjęs Čiurlioniui atrasti savo kūrybinį stilių, atskleisti gausybės idėjų kupiną vidinį pasaulį tapybos ir muzikos srityse. Ekskursijos metu aptarsime būtent šiuo laikotarpiu sukurtus paveikslus ir kartu pabandysime atsakyti į klausimą kas labiau įkvepia kūrybą: patirti sunkumai ar išgyventi džiaugsmai ir šviesios svajonės.
Kaina: 20 Eur + muziejaus bilietas.
Registracija numeriu +370 684 84388.

Nuolatinės edukacinės programos

Ikimokyklinukams

,,Čiurlionio karūnos“: pasakiškuose M. K. Čiurlionio paveikslų pasauliuose galima sutikti begales valdovų, pasipuošusių nuostabiomis karūnomis, – karalius yra vienas reikšmingiausių Čiurlionio kūryboje sutinkamų simbolių. Edukacinio užsiėmimo metu mažieji muziejaus lankytojai susipažins su pasakiškuoju Čiurlionio pasauliu, o, pasigaminę puošnias čiurlioniškas karūnas, galės pasijausti jo dalimi!
Registracija numeriu +370 684 84388.

,,Šviesos simboliai Čiurlionio kūryboje“

I-V klasėms

Čiurlionio kosmosas: Ši edukacinė programa kviečia patyrinėti Čiurlioniškąjį kosmosą – jo fantazijos sukurtas ir paveiksluose įamžintas žvaigždes, svečias planetas, kitus dangaus kūnus. Susipažinę su Čiurlionio visatos paslaptimis dalyviai kviečiami sukurti savo įsivaizduojamą kosminę aplikaciją – su nuosavomis planetomis ir jų gyventojais.
Registracija numeriu +370 684 84388.

Pagauti Čiurlionio debesį: Šio edukacinio užsiėmimo metu dalyviai keliaus per Čiurlionio paveikslų debesis, kurie įgauna netikėčiausias formas, seka paslaptingas pasakas ir užmena daug įdomių mįslių juos tyrinėjančiam žiūrovui. Praktinės užsiėmimo dalies metu moksleiviai bus kviečiami sukurti savas istorijas, eksperimentuodami, piešdami, klijuodami debesų aplikacijas.
Daugiau: https://ciurlionis.lt/veikla/edukacijos/ciurlionio-karunos/
Registracija numeriu +370 684 84388.

V-VIII klasėms

Simbolinis koliažas: edukaciniai užsiėmimai kviečia improvizuoti kartu su M. K. Čiurlioniu: iš gausybės margiausių, keisčiausių ir įdomiausių čiurlioniškų detalių lankytojai sudėlios savo paveikslą pagal mūsų gido-edukatoriaus pasiūlytą, ar paties pasirinktą dailininko citatą.
Daugiau: https://ciurlionis.lt/veikla/edukacijos/edukacija-1/
Registracija numeriu +370 684 84388.

Čiurlionių slaptas raštas: Specialūs šifruoti užrašai, randami tik M. K. Čiurlionio paveiksluose, eskizuose, laiškuose, – tai viena didžiausių paslapčių šio menininko biografijoje. Dėl ko buvo sukurtas ir ką reiškė šis slaptų simbolių raštas, niekam iki galo nėra pavykę išsiaiškinti. Tačiau viename iš M. K. Čiurlionio laiškų broliui buvo atrastas visas šių simbolių alfabetas su paaiškinimais. Atėję į muziejų ir pamatę slaptuosius dailininko simbolius gyvai, kiekvienas gausite šio šifro alfabetą. Jį turėdami, galėsite net ir didžiausias paslaptis užkoduoti savo sukurtame laiške, o jį galės perskaityti tik tas, su kuriuo pasidalysite slaptojo rašto šifruota abėcėle.
Daugiau: https://ciurlionis.lt/veikla/edukacijos/ciurlionio-kosmosas/
Registracija numeriu +370 684 84388.

IX-XII klasėms

Čiurlionies technika: Kodėl dauguma Čiurlionio paveikslų šiandien yra pakeitę spalvas? Kodėl jie tokie trapūs? Apžiūrėję originalius paveikslus ir sužinoję kaip jie yra saugomi, užsiėmimo dalyviai visus atsakymus suras patys. Praktinėje užsiėmimo dalyje galėsite išbandyti tokias kreideles ar dažus, kokius naudojo Čiurlionis ir sužinoti kaip šis žymus dailininkas komponuodavo ir dėliodavo formas popieriaus lape – pagal išsitrauktą atsitiktinę užuominą kiekvienas galės pats pabandyti sudėlioti čiurlionišką siužetą.
Daugiau: https://ciurlionis.lt/veikla/edukacijos/ciurlionies-technika/
Registracija numeriu +370 684 84388.

Virtuali edukacinė programa

,,M. K. Čiurlionio kūrybinis kelias“ (3-7 kl.): Visi drauge sėsime į virtualų autobusą ir važiuosime į Druskininkus bei Kauną. Lankydamiesi Druskininkuose esančiuose menininko namuose, klaidžiodami istorijos naratyvuose, sužinosime apie Kastuko vaikystę ir namus, kuriuose nuo ryto iki vakaro, skambėjo muzika. Antrojoje dalyje kelsime į Kauną. Tai yra vienintelė vieta pasaulyje, kur sukauptas beveik visas įžymiausio lietuvių dailininko, kompozitoriaus, literato ir visuomenės veikėjo M. K. Čiurlionio (1875–1911) kūrybinis palikimas.
Daugiau: https://ciurlionis.lt/veikla/edukacijos/m-k-ciurlionio-kurybinis-kelias/
Registracija numeriu +370 684 84388.

Į visas programas būtina išankstinė registracija telefonu: tel. +370 684 84388.

Daugiau informacijos apie muziejaus veiklą: www.ciurlionis.lt , oficialiose M. K. Čiurlionio galerijos, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Facebook paskyrose.


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą