en
„Vilniaus žinių“ redakcija ir A. Jurašaičio ateljė (Gedimino pr. 10 / Totorių g. 1)

Šiame kampiniame name veikė Vilniaus žinių redakcija bei savo fotografijos ir cinkografijos studiją nuomojosi Aleksandras Jurašaitis. M. K. Čiurlionis 1907 m. pabaigoje ir 1908 m. sausio mėn. į redakciją nešė skelbimus apie teikiamas muzikos teorijos, skambinimo pamokas ir „Vilniaus kanklių“ repeticijas, o 1909 m. birželį cinkografijos studijoje spaudai rengė S. F. Fleury atliktos portretinės nuotraukos klišę.

„Dabar pasakojama, kad Čiurlioniui po kelių dienų dingtelėjusi mintis, kodėl fotografavosi ne pas lietuvį Jurašaitį. Nuėjęs pas Flerį, pasiėmė negatyvą ir atidavė spausdinti Jurašaičiui. Todėl dabar turime tą pačią nuotrauką, tik ant skirtingų fotografų fotografinių kortelių priklijuotą: Fleris fotografavo ir spausdino, o Jurašaitis tiks spausdino.“ (Stanislovas Žvirgždas. Susipynusios vieno medžio šakos, 1999, p. 22)

Vilniaus žinios“ politikos, visuomenės ir literatūros laikraštis, 1904 12 23–1909 03 17 ėjęs Vilniuje. Pirmasis dienraštis lietuvių kalba.

Aleksandras Jurašaitis – fotografas, kultūros veikėjas. Nuo 1902 gyveno Vilniuje, atidarė fotoateljė, 1906 prie jos įrengė cinkografijos skyrių. Aktyviai dalyvavo Vilniaus lietuvių kultūrinėje veikloje, buvo lietuvių mokslo draugijos, draugijos Rūta valdybos narys, vaidino šios draugijos mėgėjų teatro spektakliuose.

„Prie <…> lietuvių saujelės, pasiryžusios daryti Vilnių lietuvišką, buvo ir fotografinio atelje savininkas Jurašaitis, labai tipingas lietuvis – aukštas, tylus, su malonia šypsena (kažkodėl įsivaizdavau, kad taip turi atrodyti Daukantas!).“ Iš Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės atsiminimų.

Plačiau:
Mobilioji aplikacija „Čiurlionio Vilnius“ – išmanus būdas pažinti Čiurlionį Vilniuje. Programėlę galite atsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.
Stanislovas Žvirgždas „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ (2019).


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą