en
Kunigaikščių Oginskių koplyčia – mauzoliejus.

Rietavo Aušros vartų koplyčiaOginskių giminės mauzoliejus glaudžiasi buvusių kapinaičių vietoje, greta vakariniu dvaro sodybos pakraščiu bėgančios Plungės gatvės.

Su šiuo objektu M. K. Čiurlionio žemėlapis Rietave susijęs tuo, kad čia palaidotas jo mecenatas Plungės kunigaikštis Mykolas Oginskis, taip pat jo brolis kunigaikštis Bogdanas Oginskis, jų motina Olga Oginskienė ir dar keletas neidentifikuotų šios giminės atstovų.

Koplyčioje palaidoti:
1899 m. – Irenėjaus Oginskio žmona Olga, Irenėjaus sūnus;
1902 m. – Mykolas Oginskis, Plungės dvaro savininkas, palaidotas šiaurinėje sienoje;
1909 m. – Bogdanas Oginskis, Rietavo dvaro savininkas, palaidotas pietinėje sienoje;
taip pat –  dvylikametė Bogdano duktė.

Koplyčia – pailgo stačiakampio plano, planinė struktūra – salinė. Stilius – istorizmo laikotarpis, eklektika. Tūris – kompaktinis,  į vidų patenkama iš vakarų pusės. Šoniniai fasadai pietuose ir šiaurėje – plokštuminiai, tolygūs, pagrindinis vakarinis ir galinis rytų – plokštuminiai centriniai. Fasaduose vyrauja neoromantinės formos. Daugiausia dekoro elementų turi pagrindinis fasadas. Jo centre yra gana didelės, pusapvalės arkos formos durys – portalas, kurį sudaro puslankio formos archivolta, virš jos – trikampio formos arkatūrinis plastinis dekoras, primenantis stilizuotą augalinį motyvą. Arkatūros viršuje eina karnizas, kuris lyg sudėliotas iš mažyčių keturkampių piramidėlių. Į abi puses nuo portalo fasado kampus pabrėžia miniatūriniai bokšteliai, iškylantys virš kraigo ir užbaigti metaliniais kryžiais. Portalo lygyje bokšteliuose yra nedidelės nišos su šventųjų skulptūrėlėmis. Šoniniai fasadai yra lygūs, tik sienos centre būta skulptūrinių angelų galvučių dekoro, kurios neišliko.

Šalia koplyčios dešiniau stovi puošnus iš ketaus nulietas koplytstulpis – varpinėlė.

Plačiau: rietavas.lt


Partneriai
Daugiau
Kontaktai
Su mumis galite susisiekti ir užpildę šią formą