Paminklas M. K. Čiurlioniui „Sakmė. Karaliai“ (skulptorė D. Matulaitė, architektas J. Balkevičius) 2018 m. iškilo kunigaikščio Mykolo Oginskio parke, kur kadaise jaunasis menininkas jo alėjose ieškojo įkvėpimo, brendo ir augo skrydžiui į meno pasaulį.
Paminklas sukurtas remiantis vienu garsiausiu M. K. Čiurlionio paveikslu „Karalių pasaka“ (1909 metais sukurtu viešint pas žmonos Sofijos dėdę kleboną Vincentą Jarulaitį senojoje Plungės klebonijoje). Granito žalsvoje šviesoje nugulė bemaž visas čiurlioniškas simbolių pasaulis:
Bet reikia turėti šviesos su savimi, iš savęs, kad šviestum tamsybėse visiems ant kelio stovintiems, kad jie išvydę patys rastų šviesos savyje ir eitų savo keliu, kad nestovėtų tamsybėse. (M.K. Čiurlionis)
Šie menininko žodžiai turbūt labiausiai atspindi paminklo „Sakmė. Karaliai“ prasmę. Mums duota mąstymo galia, kad atsiribodami nuo mažų, kasdienių smulkmenų, galėtume įvertinti tuos laiko ženklus, kurių nevalia apeiti tylomis. Kai mūsų ketinimai, norai yra teisingame kelyje ir nušviesti bendrystės šviesos, suprantame, kad tai ką padarome, turi gilią prasmę.
Skulptūra iškalta iš sodraus žalio granito – suomiško Baltic green ir vieno gražiausių ir brangiausių Pietų Afrikos akmenų Olive green, primenančių M.K. Čiurlionio žalios spalvos ilgesį – daugelis turbūt žino šio menininko įrašą eskizų albumėlyje apie senuką, visą gyvenimą ieškojusį žalios spalvos ir jos neradusį, o gyvenimo gale prisėdusį ant suolelio, pasiuntiniams paskirto, ant kurio niekuomet netrūksta jaunų žmonių, ir perdavusį estafetę jiems.
Marmurinis paminklas sveria apie 12 tonų. Dar dvi tonas sveria įspūdinga karūna, puošianti karalių galvas. Tarp karalių įmontuota vertingiausia – kaip tas M.K. Čiurlionio paveiksle švytintis lietuviškas kaimas – Olive green plokštė, ant kurios iškalti visiems pažįstami dailininko ir kompozitoriaus inicialai ir tarsi pabundančių, besiveržiančių į saulę augalų bei paukščių kontūrai.
Skulptūra sukonstruota taip, kad iš viršaus, apšviestas prie ištakų, veržiasi vanduo ir teka per plokštę virpėdamas, šokčiodamas per kaskadėles ant paminklo paviršiaus, čiurlendamas. Jis suteka į skulptūrą juosiantį kanalėlį, juostą. Vandeniui srūvant žiūrovas nemato nei MKČ inicialo, nei paukščių ir augalų kontūrų – dėmesį kausto vanduo. Kai vanduo nebėgs, bus proga susikoncentruoti į paminklo raštus ir pamąstyti apie jų prasmes.
„Sakmė“ Plungės rūmų parke stovi ryškioje vietoje – trikampyje tarp rūmų, tvenkinių ir pagrindinio kelio. Ji iškilusi ant sferos pavidalo kalnelio iš skaldyto akmens trinkelių.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – simbolistas, per simbolius kūryboje išsakęs žmonijos minties istoriją. Todėl nelieka abejonių, kad paminklas, iškilęs Lietuvai minint atkurtos valstybės šimtmetį, nėra atsitiktinis: jis taip pat kalba simbolių kalba, kurią savo kūryboje taip mėgo M. K. Čiurlionis. Atpažindami jo simbolius, suvokiame ir svarbiausią tiesą bei viltį, kad Lietuva, taip saugiai telpanti M. K. Čiurlionio karalių delnuose, gyvuos dar daugelį šimtmečių…